16. Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü’nün Sahibi Belli Oldu

16. Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü’nün Sahibi Belli Oldu

ABONE OL
Nisan 8, 2022 09:10
16. Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü’nün Sahibi Belli Oldu
0

BEĞENDİM

ABONE OL

16. Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü’ne, ülkemizde kültürün, eğitimin ve çağdaş toplumsal hayatın gelişimine katkıları nedeniyle Ataol Behramoğlu layık görülmüştür.
 

Çağdaş Yaşam 16. Cumhuriyet Ödülü’ne, Cumhuriyet değerlerinin korunması, yaşatılması ve tanıtımı için büyük emek veren; dil bilimi, edebiyat ve sanat alanında yaptığı sayısız çalışma ve her zaman toplumcu söylemin ön planda olduğu farklı türlerdeki çok yönlü eserleri ile ülkemizde kültürün, eğitimin ve çağdaş toplumsal hayatın gelişimine sunduğu katkılar nedeniyle Ataol Behramoğlu layık görülmüştür.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği tarafından 2007’den bu yana her yıl, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 10 Nisan 1928 tarihli toplantısında, Anayasanın 2. maddesi "Türkiye Devleti'nin dini İslam'dır." fıkrası ile 26. maddesinde yer alan “şeriat hükümlerinin TBMM tarafından yürütüleceğini” belirten cümlenin laikleşme ilkesi doğrultusunda kaldırılışının yıl dönümünde Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü verilmektedir.

Çağdaş Yaşam Cumhuriyet Ödülü’nün verileceği kişiler, Genel Merkez Yönetim Kurulu’nun belirlediği isimler arasından ÇYDD üye, gönüllü ve gençlerinin oylarıyla belirlenmektedir.

Bu yıl on altıncısı takdim edilecek ödül sırasıyla Sn. Muazzez İlmiye Çığ, Sn. Fazıl Say, Sn. Sabih Kanadoğlu, Sn. Rıza Türmen, Sn. Yıldız Kenter, Sn. Genco Erkal, Sn. Gülriz Sururi, Sn. Prof. Dr. Yılmaz Büyükerşen, Sn. Prof. Dr. Fatih Hilmioğlu, Sn. Prof. Dr. Nermin Abadan Unat, Sn. Prof. Dr. Doğan Kuban, Sn. Prof. Dr. Ümit Kocasakal, Sn. Prof. Dr. İlber Ortaylı, Sn. Müjdat Gezen, Sn. Prof. Dr. Yücel Aşkın, Sn. Prof. Dr. Mehmet Haberal, Sn. Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran, Sn. Prof. Dr. Ferit Bernay ve Sn. Prof. Dr. Emre Kongar’a verilmiştir.

Ödül töreni, COVID-19 salgın koşulları nedeniyle ZOOM platformu üzerinden dijital etkinlik olarak 10 Nisan Laiklik Günü’nde düzenlenecektir.

Ödül töreni programı kapsamında Sevda – Cenap And Müzik Vakfı katkılarıyla Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale Ortaokulu Korosu; Koro Şefi Atilla Çağdaş Değer, Piyanist İrem Alpaslan, Polat Cansızoğlu ve Tuna Karakaya canlı yayın ile konser verecektir. 

ÇYDD Bahçeşehir Şubesi Gençlik Birimi Kolaylaştırıcısı Eren Burul’un sunuculuğunu yapacağı tören yayınımızda, siz değerli basın mensuplarını da aramızda görmekten mutluluk duyarız.

*Tören herkese açıktır.

 

PROGRAM

  • Açış Konuşması / Prof. Dr. Ayşe Yüksel, ÇYDD Genel Başkanı
  • 10 Nisan Laiklik Günü, ÇYDD Cumhuriyet Ödülleri / Av. Sedat Durna, ÇYDD Genel Başkan Yardımcısı
  • Ödül Töreni ve Konuşma / Ataol Behramoğlu
  • Konser / Sevda – Cenap And Müzik Vakfı katkılarıyla Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Müzik ve Bale Ortaokulu Korosu – Koro Şefi Atilla Çağdaş Değer, Piyanist İrem Alpaslan, Polat Cansızoğlu ve Tuna Karakaya
  • Sunucu / Eren Burul, ÇYDD Bahçeşehir Şubesi Gençlik Birimi Kolaylaştırıcısı

 

TARİH: 10 Nisan 2022 Pazar

SAAT: 20.00 – 22.00

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.