DOLAR 27,5707 0.47%
EURO 29,0040 0.76%
ALTIN 1.610,66-0,06
BITCOIN 7641961,57%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Birinci Sınıfa Başlarken…

Birinci Sınıfa Başlarken…

ABONE OL
Eylül 14, 2022 10:59
Birinci Sınıfa Başlarken…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Küçük çocuğunuz bu yıl birinci sınıfa mı başlıyor? Bu hem sizin için hem de çocuğunuz için büyük bir adım olacaktır, özellikle de kapıdan çıkıp okul servisine binecek olan ilk çocuğunuzsa sizin için süreç daha da heyecanlı olacaktır. Kimin daha heyecanlı veya gergin olduğunu söylemek zor olacak: Siz veya çocuğunuz. Ancak, bu önemli süreçte o heyecan verici ilk günden ziyade süreç içinde düşünmeniz gereken çok fazla şey olacaktır. Çocuğunuzu okula hazırlamak ve okulda başarıya hazırlamak için önceden ve hatta yıl boyunca yapabileceğiniz çok şey bulunuyor çünkü başarı tesadüfen size gelmeyecektir. Bunun için okul başlangıç zamanı yaklaşmadan önce plan yapmaya başlamışısınız!

Çocuğunuz yakında başlayacak bu yolculuğunda önemli adımlar atarken siz de onun elinden gelenin en iyisini yapmasına yardımcı olmak için kendinizi okula başlangıç konusunda hazırlamalısınız. Bu yazımızda birinci sınıfta öğrenilecek becerileri, ipuçları, kullanılacak malzemeleri, okul alışverişi, okul çantası, birinci sınıf okul çantası nasıl olmalı ve çok daha fazlasını konuşacağız. Hepsinden önemlisi, çocuğunuzun bu yıl öğreneceği en temel şeylerden bahsetmek istiyoruz, böylece sizin neyin beklediğini bileceksiniz ve okul başlangıcından itibaren çocuğunuza rehberlik etmeye hazır olacaksınız. Sonuçta, herhangi birimiz birinci sınıfta olmayalı uzun zaman oldu. Hepimiz bu bilgileri hafızamızı tazelemek amacıyla kullanabiliriz.

Çocuklar Birinci Sınıfta Neler Öğrenirler?

Kimse çocukların birinci sınıfta çok zor kavramaları öğrenmeye başlamalarını beklemiyor. Bunun yerine, bu yıl temel kavramlarda ve basit fikirlerde sağlam bir temel oluşturmaya harcanıyor. Sonraki her eğitim yılı bu temel üzerine inşa ediliyor, yani bu temel katmanın sağlam olması çocuğunuz için çok önemlidir. Birinci sınıfta tam olarak ne bekleyeceğinizi mi merak ediyorsunuz? Çocuğunuz yıl boyunca ilerledikçe, kategorilere ayrılmış olarak göz önünde bulundurmanız gereken geniş maddelerden birkaçını bu yazımızda bulabilirsiniz.

Dil ve Okuryazarlık

Çocuğunuz yıl sonuna kadar çok edebi metinler okuyamayacak olsa da, çocuğunuz kendini ifade etmenin bir yolu olarak dili ve kelimeleri anlamaya başladığı için bu yıl son derece önemli bir yıl olacak. Çocuğunuzun bu kategoride öğreneceği belirli şeylerden bazıları şunlardır:

Kendi Adını Yazmak: Bu, çocuğunuzun birinci sınıfa gitmeden önce öğrendiği bir şey olabilir. Çocuğunuz okula başlamadan önce adını yazmayı öğrenmediyse, yıl sona erdiğinde bunu kesinlikle öğreneceklerdir ve kolaylıkla yazacaktır. Okul alışverişi yaparken defter, kalem veya okul çantasında öğrencinizin isminin yazacağı bölümleri görmüşsünüzdür. Çocuğunuz hatta heyecanla bu bölümleri doldurmak isteyeceğinizden kuşkunuz olmasın.

Sesler ve Harfler: Çoğu çocuk alfabeyi birinci sınıfın sonuna kadar öğrenmiş olması gerekmektedir. Aksi takdirde, farklı seslerin birleşmesi üzerinde çalışmaya devam etmenin yanı sıra alfabeyi de öğreneceklerdir.

Basit Sözcükler: Çocuklar, tipik olarak “köpek”, “at”, “kedi” gibi benzer seslere sahip gruplar halinde basit kelimeleri öğreneceklerdir. Bilinen kalıpları ve kavramları tanıyarak, kulağa hoş gelen sözcüklere vurgu yapılacaktır. Bu sürek hem veliler hem de öğrenciler için oldukça eğlenceli olacaktır.

 

 

 

Birinci Sınıfta Cümle Yazma

Cümle Yazma: Çocuklar, kısa cümleler oluşturmak için bildikleri kelimeleri birleştirmeye başlayacaklar. Çoğu zaman, doğru yazım birinci sınıfta önemli bir odak noktası değildir. Bunun yerine, öğrenciyi motive etme ve cümle yazmaya teşvik etmekle ilgilidir.

El yazısı: El yazısı genellikle bu yaşta, özellikle çocuklara doğru mektup oluşturma yöntemini, kalem tutmanın doğru yolunu ve daha fazlasını öğretmek açısından ele alınır.

Dilbilgisi: Çocuğunuz bu seviyede dilbilgisinin daha ince noktalarını öğrenmeyecek olsa da, doğru büyük harf kullanımı ve bazı noktalama işaretleriyle birlikte çoğulların nasıl oluşturulacağını öğrenmeye başlayacak.

Okuduğunu Anlama: Öğretmenler öğrencilere yüksek sesle kitap okuyacak ve okuduğunu anlama üzerinde vurgu yapmaya başlayacak. Öğrencilerden ana karakterin kim olduğu, hikâyede neler olduğu ve diğer temel anlama soruları hakkında soruları yanıtlamaları istenebilir.

Bağımsız Okuma: Çocuklar, genellikle küçük kelimelerden, basit cümle yapılarından ve temel olay örgülerinden ve karakterlerden oluşan erken okuyucu kitaplarını kendi başlarına okumaya başlayabilirler.

Matematik

Bu yaşta, birçok çocuk matematiğin eğlenceli olduğunu bulur. Matematik dersleri, parlak renkli şekiller ve nesneleri sayma etrafında toplanabilir. Bu gibi araçlar matematik dersinin heyecan verici ve uygulanabilir olmasına yardımcı olur, bu da çocukların derslere daha fazla katılmasını ve ilgi duymasını sağlar:

100’e Kadar Sayılar: Çocuklar birden 100’e kadar olan sayıları tanımayı ve yazmayı öğreneceklerdir. Çoğu çocuktan muhtemelen tüm yolu sayması beklenmese de sayıların ardışık olarak nasıl birbirini takip ettiğini anlamaları beklenecektir. 5, 10, 20 vb. ile 100’e kadar saymak için bu oldukça önemlidir.

Toplama ve Çıkarma: Çocuklar temel toplama ve çıkarma problemlerini yapmaya birinci sınıfta başlamalıdır. Bunlar genellikle düşük sayıları içerecek ve oldukça basit olacaktır. Kavramlar, farklı malzemeler ve diğer araçları derslerde, ödev yaparken kullanarak güçlendirilebilir. Okul alışverişi yaparken bu amaca yönelik malzemeleri listenize ekleyebilirsiniz.

Sembol Tanıma ve Anlama: “+”, “-”, “=”, “<” ve “>” gibi temel semboller tanıtılacak ve çocuklar ne anlama geldiklerini öğreneceklerdir. Toplama, çıkarma, büyüktür, küçüktür ve eşittir gibi kavramları nasıl anlayacaklarını öğreneceklerdir.

Çocuklar birinci sınıfta örüntü tanımayı öğrenmeye başlar

Örüntü Tanıma: Öğrenciler basit desenleri nasıl anlayacaklarını ve tanıyacaklarını öğreneceklerdir. Bu sayılar, renkler, şekiller veya birçok başka araçla yapılabilir.

Para: Çocuklar, paranın farklı değerlerini ve bu değerleri nasıl birleştireceklerini öğrenmeye başlayacaklar. Öğrenciler, 5 TL olduğu gerçeği gibi kavramları anlamaya başlayacaklar. Okul alışverişi yaparken çocuğunuza bu konuda pratik yaptırmak çocuğunuz için oldukça yararlı olacaktır.

Birinci Sınıf Okul Çantası Nasıl Olmalı?

Çocukları okula başlayan ebeveynler, birinci sınıf okul çantasıyla ilgili çok özel soruları var. Birinci sınıf öğrencisinin ihtiyaç duyduğu en önemli şey kuşkusuz uygun bir okul çantasıdır. İlk başta ebeveynler şu soruları mutlaka kendilerine yöneltirler:

  1. Çocuğun ne tür bir okul çantasına ihtiyacı var?
  2. Hangisi daha iyi: okul sırt çantası mı yoksa el çantası mı?
  3. Birinci sınıf okul çantası nasıl olmalı?

Peki, okul çantası alırken hangi faktörlere dikkat edilmelidir?

Okul çantası satın alırken ebeveynler satın alacakları ürünün karşılaması gereken en önemli özellikleri mutlaka göz önünde bulundurmalıdır. Bu özellikler şunlardır:

  • Çanta yükü iyi bir şekilde dağıtmalıdır.
  • Çantanın sırtta kapladığı uzunluk öğrenciye göre ayarlanabilmelidir
  • Çantanın şekli çocuğun omurgasına uyum sağlamalıdır
  • Çanta yüksek kaliteli reflektörler ve yansıtıcı yüzeyi sayesinde yol trafiğinde ve gece iyi görünürlük sağlamalıdır.

Bu özelliklere ek olarak, okul çantası satın alırken başka faktörler de rol oynar. Bunlar okul çağındaki çocuklar arasında popüler olan olan araba, dinozor ve peri gibi popüler şekillerdir. Ancak, bu güdüler şekiller çantayı satın alırken tek bakmanız gereken özellik olmamalıdır. Maalesef ebeveynler sıklıkla tek önemli satın alma kriteri olarak çocukların sevdiği resimleri düşünebiliyor.

Ayrıca satın alacağınız okul çantası her zaman su geçirmez olmalı ve gün içinde arabaların farlarından bağımsız olarak yanan ve böylece kaza riskini azaltan reflektörlere ek olarak turuncu veya sarı floresan sinyal yüzeylerine sahip olmalıdır.

Okul çantası çocuğa hediye edilecekse, satın alırken çantanın kız veya erkek öğrenciye yönelik satın alınmış olması önemlidir çünkü okul çantası az da olsa çocuğun okula karşı motivasyonunu etkileyecektir. Çocuğa en uygun okul çantasını bulmak için, okul çantasını satın almadan önce mutlaka okul çantasının test edilmesi gerekir. Okul çantasının boyutu çocuğa göre ayarlayarak veya eşyalarla (kitaplar ve defterler) doluyken test edebilirsiniz.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.