EÜ, İlaç ve Tarım alanlarında dünyanın en iyileri arasında

EÜ, İlaç ve Tarım alanlarında dünyanın en iyileri arasında

ABONE OL
Nisan 8, 2022 07:50
EÜ, İlaç ve Tarım alanlarında dünyanın en iyileri arasında
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Dünyanın saygın üniversite derecelendirme kuruluşu Quacquarelli Symonds (QS), 2022 yılı “Dünya Üniversite Alan Sıralamaları”nı açıkladı. Ege Üniversitesi, “Tarım ve Ormancılık” alanı ile “İlaç” alanındaki başarısını bir kez daha kanıtladı. Ege, Tarım ve Ormancılık alanında Türkiye’de 1’inci dünyada 201-250 sıralama bandında yer alırken İlaç  alanında Türkiye’de 4’üncü dünyada  451-  500 aralığına girmeyi başardı.  

 

Sıralamayı değerlendiren EÜ Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, “Üniversitelerin performanslarını çeşitli kriterlere göre inceleyen QS, 2022 yılı kapsamında bin 543 kuruluşu değerlendirdi. Değerlendirme sonucunda Üniversitemiz, ‘Tarım ve Ormancılık’ alanında geçtiğimiz yıl olduğu gibi yine Türkiye’de ilk sırada yer alırken dünyada 201-250 aralığındaki yerini korudu. İlaç alanında ise Türkiye üniversiteleri arasındaki yerimizi geçtiğimiz yıla göre bir basamak yükselterek dördüncü olduk ve bu alanda dünya üniversiteleri arasında 451-500 aralığında yer alarak ilk 500’e girmeyi başardık. Özellikle pandemi döneminde değeri daha iyi anlaşılan iki alan olan ilaç ve tarımda ülkemize sağlayacağımız katma değerler geleceğimiz açısından da oldukça önem arz ediyor. Uluslararası iş birliklerimiz ve akademisyenlerimizin projeleri ile dünya çapında yükselişimizi sürdürmeye devam edeceğiz. Başarımızda emeği geçen herkesi tebrik ediyorum” diye konuştu.  

 

Bin 543 kuruluş değerlendirildi

Akademik itibar, işveren itibarı, akademik alıntı, yayın üretkenliği ve alıntılarının etkisini ölçen H-İndexi ve araştırma performansı kriterlerine göre değerlendirme yapan QS, 2022 Alan sıralaması kapsamında bin 543 kurumu inceledi. Bu yıl, Ziraat alanında incelenen binden fazla üniversiteden sadece 410’u sıralamalarda yer alabilirken, ilaç alanında ise 671 üniversite alan sıralamasına girebildi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.