K.Makedonya Türklerinin Yanındayız..

K.Makedonya Türklerinin Yanındayız..

ABONE OL
Nisan 5, 2022 14:20
K.Makedonya Türklerinin Yanındayız..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği K.Makedonya'da yapılan Nüfus Sayımı sonuçları ile ilgili bir basın açıklamasında bulundu.

 

İzmir Gültepe Makedonya Göçmenleri Derneği adına açıklamada bulunan Dernek Başkanı Birol Özkardeşler "Bilindiği üzere 2021 yılının eylül ayında dost ve kardeş K.Makedonya Cumhuriyeti'nde tamamlanan nüfus sayım sonuçları geçtiğimiz hafta içinde açıklandı.Ancak sayım sonuçları gerek K.Makedonya'da yaşayan soydaşlarımız için gerekse bizim için hayal kırıklığı yaratmıştır.
 
 
Bilindiği üzere K.Makedonya'da yaşayan soydaşlarımız eşit vatandaşlık temelinde bu ülkenin asli ve kurucu unsurlarıdır.20 yıldır yapılmayan ve 2021 yılında yapılması  kararı alındıktan sonra K.Makedonya'da yaşayan soydaşlarımızın Türk Partileri,Sivil Toplum Kuruluşları,Akademisyenler, entelektüeller ve akillerinin bir araya gelmesiyle oluşturduğu Makedonya Türkleri Milli Sayım Koordinasyon Kurulu Kuzey Makedonya Cumhuriyeti anayasasının vatandaşlarına tanıdığı yasal haklar ışığında soydaşlarımıza sayımın önemini anlatmaya ve K.Makedonya İstatistik Kurumu'na da sağlıklı bir sayım yapılması konusunda gerekli uyarıları zamanı ve yeri geldikçe yapmıştır.Ancak soydaşlarımızın gerekli uyarılarının ve  yasal meşru taleplerinin bu sayımda dikkate alınmadığı kendilerince  kamuoyuna duyurulmuştur.
 
 
Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı'mız da bu yöndeki düşüncelerini kamuoyu ile paylaşmıştır.
Soydaşlarımızın taleplerinin temelinde vatandaşı oldukları K.Makedonya Cumhuriyeti'nin kalkınması ve refahının sağlanmasındaki birlik ve beraberlik fikrinden başka bir düşünceleri bulunmamaktadır.
K.Makedonya'dan Anavatan Türkiye'ye göç etmiş ailelerin fertleri ve Sivil Toplum Kuruluşları olarak bizlerde soydaşlarımızın haklı davalarında ve meşru taleplerinin karşılanması hususunda   yanlarında olduğumuzu bildirmek isteriz

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.