Prof. Dr. İşisağ Üçüncü “Ekolojik bozulma geleceğimizi tehdit ediyor”
  • Haber Merkezin
  • Gündem
  • Prof. Dr. İşisağ Üçüncü “Ekolojik bozulma geleceğimizi tehdit ediyor”

Prof. Dr. İşisağ Üçüncü “Ekolojik bozulma geleceğimizi tehdit ediyor”

ABONE OL
Nisan 8, 2022 09:10
Prof. Dr. İşisağ Üçüncü “Ekolojik bozulma geleceğimizi tehdit ediyor”
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ege Üniversitesi (EÜ) Çevre Sorunları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ÇEVMER) tarafından düzenlenen “Perşembe Seminerleri” kapsamında “Menüde Neler Var?” etkinliği gerçekleştirildi. Çevrimiçi olarak düzenlenen seminerin moderatörlüğünü EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. İnci Tüney Kızılkaya yaptı. Etkinliğe konuşmacı olarak EÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Zooloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sema İşisağ Üçüncü katıldı.

 

Sunumunda denizlerdeki kirliliğin canlılar üzerindeki etkileri hakkında bilgi veren Prof. Dr. İşisağ Üçüncü, “Yaptığımız araştırmalar sonucunda denizlerdeki ham petrol, plastikler, çeşitli pestisitler ve akrolein gibi kimyasal maddeler içeren atıkların deniz canlılarının solunum, üreme ve boşaltım gibi birçok sistemine zarar verdiğini gözlemledik. Bu zararlar denizlerde yaşayan birçok canlı türünü ve neslini tehlikeye atıyor” dedi.

 

Plastik atıkların deniz canlılarında sebep olduğu hasarın doğrudan ya da dolaylı olarak insan hayatını da etkilediğini vurgulayan Prof. Dr. İşisağ Üçüncü, “Ne yazık ki, Türkiye plastik yönetiminde iyi olmayan ülkeler içinde yer alıyor. Dolayısıyla ekolojik bozulma, geleceğimizi tehdit ediyor. Bu durum kontrol altına alınmazsa, uzun vadede çok daha yıkıcı sonuçlar meydana gelebilir. Öyle ki, bizler de sofralarımızda zehirlenmeye devam ederiz” şeklinde konuştu.

 

Etkinlik, Prof. Dr. İşisağ Üçüncü’nün katılımcılardan gelen soruları yanıtlamasıyla sona erdi.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ

300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.